فروشگاه تخصصی دانشجویی فروش فایلها و تحقیقات و مقالات دانشجویی

پرفروش ترین محصولات

اطلاعیه فروشگاه

فروشگاه تخصصی دانشجویی بیش از هزاران تحقیق دانشجویی مانند فایل های word و power point / زبانهای برنامه نویسی آماده ارائه خدمات به دانشجویان در تمام رشته ها میباشد تمام محصولات فروشگاه سالم و تضمینی و اختصاصی میباشدهر گونه مشکل در خرید و یا سوال را از طریق تلگرام اطلاع دهید پشتیبانی 24 ساعته t.me/rezanewp

تحقیق درباره ملاك هاي وابستگي به مواد مخدر

تحقیق درباره ملاك هاي وابستگي به مواد مخدر

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 34

 

 

 

 


فهرست

عنون

صفحه

پيشگفتار

 

مقدمه

 

فصل اول : تاريخچه

 

فصل دوم : تعريف ملاك هاي وابستگي به مواد مخدر

 

فصل سوم : مهمترين عامل مؤثر بر اعتياد

 

فصل چهارم : انواع مواد مخدر

 

فصل پنجم : عوامل مؤثر در زمينة گرايش به اعتياد جوانان

 

فصل ششم : عوارض اعتياد

 

فصل هفتم : پيشگيري و انواع آن

 

فصل هشتم : درمان دارويي

 

مفهوم روان درماني

 

رفتار درماني

 

شناخت درماني

 

گروه درماني

 

منابع

 

 

پيشگفتار :

اعتياد به هر ماده مخدر باعث نابودي شخص مي شود ، مگر آن كه تحت درمان قرار گيرد ، اعتياد علاوه بر نابود كردن فرد باعث نابودي سلامت جامعه مي شود پس همگي بايد با اين معضل بزرگ مبارزه كنيم .

سازمانهاي مختلف كشور با تأسيس مراكز درمان يا سمينارهاي مختلف در اين راه قدم برداشته اند .

پس وظيفة تك تك ما انسانها در اين راه ، مبارزه با مواد مخدر است .

مقدمه : غم انگيزترين تراژدي انسان معاصر ، اعتياد به مواد مخدر و متأسفانه جوانان عصر حاضر براي فرار از ناملايمات اجتماعي و فاصله طبقاتي و زندگي ماشيني به مواد مخدر پناه برده اند . معمولاً گروهي كه در برابر اين پديده خطرناك بيش از ساير گروهها آسيب پذير است همانا گروه جوانان يك جامعه مي باشد . اعتياد و اشاعه مواد مخدر يكي از قديمي ترين و كارسازترين شيوه هاي استعمارگران و دشمنان بشريت مي باشد . اصولاً اعتياد يك بيماري مزمن است و چون نفس اعتياد امري خطا و ناپسند مي باشد پس هر معتادي مجرم هم هست و بدين مناسبت اكثريت معتادين به انواع مواد مخدر و الكلها داراي سوابقي از نظر جرم شناسي و بزهكاري از قبيل دزدي ، قاچاق مواد مخدر و كالا ، مفاسد جنسي و اخلاقي ، قتل ، خودكشي تصادفات و اعمال خشونت آميز مي باشد .

و اما جوانان … در دوران بلوغ كه جوانان دچار مشكلات و بحرانهايي مي گردند وظيفه بزرگترها ايجاب مي كند كه بطور منطقي و صحيح با جوانان و مشكلاتشان روبرو گردند ولي متأسفانه عموماً بزرگترها از جمله والدين و مربيان يا اطلاع و آگاهي كمي از تغييرات و تحولات روحي دوران بلوغ دارند و يا دوران جواني خود را با تمام بحرانها و مشكلات خاصش فراموش كرده اند ، لذا به جاي برخورد منطقي و اصولي با مشكل جوان او را هدف انتقادها و ملامت خود قرار مي دهند و نمي توانند آنچنان كه بايد و شايد جوان را براي گذراندن بي خطر اين دوره كمك و ياري نمايند.

جوان در برابر مشكلات زندگي و يا ناراحتي هاي ناشي از دوران بحراني بلوغ و احياناً كمبود محبت و عدم درك از طرف بزرگتران از خانواده و اجتماع فراري شده و بدنبال يك راه حل يا ماده معجزه گر مي افتد كه در اين ميان ماده مخدر را مي يابد ابتدا سيگار … سپس سيگار همراه حشيش … و بالاخره ترياك و هرويين و … ماده مخدر به موادي از جمله ترياك ، حشيش ، هرويين ، ال اس دي و كليه موادي كه ايجاد وابستگي مي نمايد گفته مي شود .

معتاد به كسي گفته مي شود كه به يك يا چند نوع از مواد مخدر ، حشيش ، مرفين ، هرويين و ال اس دي وابستگي دارويي و رواني داشته باشد و بطور روزمره از يك يا چند مورد از آن استفاده نمايد .

و اعتياد به عمل استفاده و وابستگي به مواد مخدر مي گويند .

عادت به مواد مخدر در حقيقت با تاريخ بشر آغاز مي شود و از هزاران سال پيش در كشورهاي مختلف جهان و نزد قبايل گوناگون انواع مواد مخدر چه به صورت گياهي و چه خالص شده استفاده مي كردند و از مواد مخدري همانند تركيبات توتون و تنباكو در مراسم و آيين هاي مذهبي و براي تسكين آلام و شفا دهنده دردها و مسايل رواني و جسماني خود استفاده مي نمودند . ( اداره بهزيستي شهرستان شوش دانيال 1383 )

حجم قابل توجهي از مشكلات گريبانگير فرد معتاد و خانواده وي مي باشد كه در پرتو يك مددكاري و توانبخشي تخصصي و پيگيري مؤثر مي توانيم شاهر مقصود را در آغوش كشيم و معتادي را كه با زحمت ترك داده ايم سالم و پاك ببينيم . ( سراج خرمي 1382 )

تاريخچه : فصل اول

هنگامي كه كريستف كلمب براي اولين بار در سال 1492 ميلادي از اقيانوس اطلس عبور كرد و وارد قارة امريكا شد با بومياني برخورد كرد كه شيفتة استعمال دخانيات بودند و نوعي برگ خشك و تلخ مزه مي جويدند كه در قارة اروپا ناشناخته بود اين برگ خشك چيزي جز تنباكو نبود .

كم كم تنباكو راه خود را به سوي قاره اروپا باز كرد و در تمام كشورها از محبوبيت خاصي برخوردار شد.در سال 1548 پرتغالي ها به كشت و كار تنباكو مشغول شدندو در سال 1558 انفيه(تنباكوي آسياب شده)در بازار ليسبون به معرض فروش گذاشته شد .

سفير فرانسه در پرتغال مقداري تخم تنباكو براي ملكه در كشور فرانسه فرستاد و خاطرنشان كرد كه پزشكان دربار شهر ليسبون از اين گياه براي معالجة زخم معده و ساير بيماريها استفاده مي كنند و اين شد كه تنباكو پس از مدتي به يك داروي معجزه گر تبديل شد .

استفاده از تنباكو به سرعت رشد صعودي پيدا كرد ، طوري كه در اوايل قرن نوزدهم جويدن تنباكو به طوري متداول و مرسوم شد كه از 348 كارخانه تنباكو 335 كارخانه مخصوص عمل آوري برگ تنباكو براي جويدن بود و فقط 6 كارخانه در راستاي توليد انفيه براي استفاده در چين فعاليت مي كرد .

سيگار هم در مدت كوتاهي به شهرت رسيد . اولين سيگارها را بر دهان بومي مكزيكي و سرخ پوستان امريكاي مركزي با استفاده از ني هاي توخالي ساخته و مورد مصرف قرار دادند . در اواسط قرن نوزدهم مغازه هاي تنباكو فروشي نيويورك شروع به عرضه اولين سيگارهاي دست باز كرد .

در سال 1880 « جيمز اي بونساك » 21 ساله پروانة ساخت و بهره برداري انحصاري يك ماشين سيگارسازي را دريافت كرد . دستگاه او قادر بود دقيقه اي 200 نخ سيگار توليد كند .

در آن زمان برخي مي گفتند داخل سيگارها از ارسنيك يا نوعي برگ سمي سفيد رنگ پر شده است و براي سلامتي مضر است اما اينها هم افاقه اي نكرد و در طول جنگ جهاني اول بيش از از 200 ميليون نخ سيگار براي سربازان فرستاده شد در پايان جنگ حدود 40 درصد از مردان سيگاري شدند و در اوايل دهة 1960 بيش از نيمي از مردان بزرگسال در استفادة مداوم سيگار اعتياد پيدا كرده بودند .

پزشكان نازي اولين كساني بودند كه ارتباط ميان استعمال دخانيات و سرطان ريه را در سال 1941 كشف كردند . « جيمز اول » در اوايل قرن هفدهم گفته بود كه در كالبدشكافي افراد سيگاري نوعي دودة روغني در اعضاي داخلي بدنشان مشاهده شده است و بالاخره اين دكتر در كاراستل و افسر اس.اس مؤسسه تحقيقاتي تنباكو بود كه ارتباط قطعي ، بين سرطان و تنباكو را كشف كرد .

دانشمندان هم اكنون به اين نتيجه رسيده اند كه روش سيگار كشيدن افراد مراحل اعتياد به آن را بيشتر تحريك و تقويت مي كند به اين ترتيب كه هفت ثانيه طول مي كشد تا دود ناشي از اولين پك زدن وارد دستگاه تنفسي شده بافت ريه را در معرض نيكوتين منوكسيد كربن و معجوني از 4 هزار مادة سرطان را قرار گيرد .

خون آلوده به نيكوتين سمي در چند ثانيه از ريه ها به سوي منزپمپاز شده و از آن جا جذب آن دسته از سلولهايي مي شود كه به گيرنده هاي نيكوتين معروف هستند از يك طرف سلول هاي كف بطن چهارم مغز كه هوشياري انگيزش و استرس را تحت كنترل دارند و از طرف ديگر سلولهاي دو پايين كه مراحل مربوط به درك لذت را بر عهده دارند به اين ترتيب نيكوتين به طور همزمان گيرنده هاي انگيزش و لذت را تحت تأثير وبا به هيجان آوردن فرد سيگاري او را به يك دوم تخريب مي كند . بسياري از دانشمندان نيكوتين را يكي از اعتيادآورترين مواد شناخته شده مي دانند ، طبق مطالعات محققان انگليسي 75 درصد از آنهايي كه به طور تنفسي تنباكو مصرف مي كنند معتاد مي شوند ، دانشمندان هم اكنون مي دانند كه يك نخ سيگار تقريباً 90 درصد تنباكو تشكيل شده است مابقي معمولاً شامل مخلوطي سرّي از مواد افزودني است كه ميزان سوختن و طعم و عطر و رطوبت سيگار را كنترل مي كنند بيشتر مواد افزودني به سيگار طوري هماهنگ و اندازه گيري مي شوند كه ميزان اعتياد و ميل افراد به استفادة مجدد آن را افزايش بدهند بسياري از كارخانجات سازندة سيگار مدعي هستند كه از هيچ گونه مادة افزودني استفاده نمي كنند در حالي كه مطالعات نشان مي دهد آمونياك جز آن دسته از موادي است كه در ساخت انواع سيگارها كاربرد فراوان دارد . آمونياك مراحل جذب نيكوتين در بدن را به طرز قابل توجهي افزايش مي دهد . برخي افزودني ها تأثيرات ناخوشايندي بر بدن دارند به عنوان مثال كاكائوي موجود در سيگار پس از سوختن توليد گاز بروميد مي كند . اين گاز راههاي عبور هوا در ريه ها را گشاد كرده توانايي بدن در جذب نيكوتين را بالا مي برد . دانشمندان نتيجه گرفته اند كه هدف عمدة كارخانجات سازندة سيگار در استفاده از اين رو از مسئولين خواسته اند به نحوي مانع ادامة اين فعاليت بشوند امّا گويي هنوز گوش شنوايي وجود ندارد .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,900 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file45_1940312_1328.zip30.2k

نظرسنجی

از قیمت محصولات راضی هستید؟
از قیمت محصولات راضی هستید؟
filesell filesell